Sports & Games
-
CCA Schedule Training Venue Training Day One Training Day Two Boys School Hall Monday 2.00pm - 4.00pm
Monday 4.00pm - 6.15pmWednesday 2.00pm - 4.00pm
Wednesday 4.00pm - 6.15pmGirls School Hal Wednesday 3.00pm - 6.00pm
(Only for School Team)Friday 1.30pm - 3.30pm
Friday 3.30pm - 5.30pmOrganisation Chart Teachers-in-Charge Badminton Boys Badminton Girls Mr Lim Wee (I/C)
Mr Yeo Keng Boon Kenneth (2 I/C)
Mr Ganesh Kumar PonnalaguDarshini D/O Gunaseigaran (I/C)
Tan Qiu Yan (2 I/C)Coach Mr Keu Yin Song
Mr Er Hock TeeExecutive Team Boy's Team Captain Tan Kai Tze (B Division) Vice-Captains Kotian Gurupreeth Purandara (B Division)
Balasubramanian Aswin Kumar (B Division)Events & Publicity Head Felix Lee Yize Logistics Head Hia Wei Dai Welfare Head Mui Yu Zheng, Jayden Level Coordinator Head
Assistant Level CoordinatorRusyaidi Bin Rohaizat
Muhammad Ukasyah Bin Mohd IsmadiGirl's Team Captains (3E3) Antu Angelena Vice-Captains (3N3) Jezreel Ching Yi Xuan Publicity & Events Head (3E2) Fedora Tan Cixi Logistics Head (3E2) Bun Le Xuan Welfare Head (3E2) Erika Chua Shi Xuan Lower Sec Coordinator (2IY) Lakshya Bhujanga Kotian Upper Sec Coordinator (3E4) Tee Jia Xuan List of Activities
Activity 2022 CCA Appreciation Tea for Sec 4s and 5s April West Zone ‘B’ Division Badminton Championships March to April Alumni Skills Exchange & Sharing Session March Holidays Training cum Team Bonding Day Camp in JWSS March Holidays CCA Trials for Sec One January CCA Open House January Activity 2021 JWSS Holiday Training Programme November CCA Appreciation Tea for Sec 4s and 5s April West Zone ‘B’ Division Badminton Championships March - April Training cum Team Bonding Day Camp in JWSS March Holidays CCA Trials for Sec One January CCA Open House January Activity 2020 JWSS Internal Competition October to December Training cum Team Bonding Day Camp in JWSS March Holidays West Zone ‘B’ and ‘C’ Division Badminton Championships January - March CCA Trials for Sec One January CCA Open House January CCA Open House January Activity 2019 Training cum Team Bonding Camp in JWSS March Holidays West Zone ‘B’ and ‘C’ Division Badminton Championships January - March CCA Trials for Sec One January CCA Open House January CCA Open House January CCA Open House January
Activities & Competitions (2019)
West Zone (Girls) Badminton Competition. West Zone (Boys) Badminton Competition. Paying attention to the Coach during trainings. Intense training in progress.
Basketball
JWSS Basketball Team Logo
CCA Schedule | |||
---|---|---|---|
Team | Training Venue | Training Day One | Training Day Two |
Boys | Basketball Court | Monday 3.45 pm - 6.15 pm | Wednesday 3.45 pm - 6.15 pm |
Girls | Basketball Court | Monday 3.45 pm - 6.15 pm | Friday 3.45 pm - 6.15 pm |
Organisation Chart |
---|
Teachers-In-Charge |
Girls' Team Mdm Nur Farizah Binte Esman (I/C) Ms Luo Yuhui Mrs Salinah Zhu Boy's Team Mr Yaw Kah Weng (I/C) Mr Hong Guangyu William (2 I/C) Mr Rajamanickam Thandavamurthy |
Coaches |
---|
Mr Lee Kendy (C’ & B’ Div Boys' Team) Ms Ng Su Wei (C’ & B’ Div Girls' Team) |
Executive Committee | |
---|---|
Boys’ Team | |
‘B’ Division | Lim Jia An (Captain) Woo Chang Sheng (Vice-Captain) Donavan Tan Yi Fu (Vice-Captain) |
‘C’ Division | Tan Jun Hau (Captain) Huang Zhi Bin (Vice-Captain) |
Girls’ Team | |
‘B’ Division | Tan Yu Ing (Captain) Seri Dewi Binte Effendi (Vice-Captain) Yu Pei Wen (Vice-Captain) |
‘C’ Division |
- (Captain) - (Vice-Captain) |
Achievements
Competition | Achievement | Year |
---|---|---|
West Zone ‘B’ Division Girls’ Basketball Championships | 4th place | 2022 |
West Zone ‘C’ Division Girls’ Basketball Championships | 4th place | 2018 |
ActiveSG Basketball Developmental League ‘B’ Division Girls | 2nd Runner Up | 2018 |
West Zone ‘B’ Division Boys’ Basketball Championships | 4th place | 2018 |
ActiveSG Basketball Developmental League ‘C’ Division Boys | 4th place | 2017 |
National 'B' Division Boys' Basketball Championships | Fair Play Award | 2017 |
National 'B' Division Boys' Basketball Championships | 4th place | 2017 |
ActiveSG Basketball Developmental League ‘B’ Division Girls | 4th place | 2017 |
West Zone ‘B’ Division Girls’ Basketball Championships | 4th place | 2016 |
National ‘B’ Division Boys’ Basketball Championships | 4th place | 2015 |
West Zone ‘B’ Division Boys’ Basketball Championships | 3rd place | 2015 |
West Zone ‘B’ Division Girls’ Basketball Championships | 4th place | 2015 |
West Zone ‘C’ Division Boys’ Basketball Championships | 4th place | 2012 |
Jumpshot National Schools 'B' Division Girls Basketball Championships | Champions | 2012 |
National 'B’ Division Girls’ Basketball Championships | 3rd place | 2011 |
West Zone 'B' Division Girls’ Basketball Championships | 2nd place | 2011 |
West Zone 'C' Division Boys’ Basketball Championships | 2nd place | 2011 |
National ‘B’ Division Girls’ Basketball Championships | Champions | 2010 |
West Zone ‘B’ Division Girls’ Basketball Championships | 2nd place | 2010 |
BAS-Milo National U17 Girls’ Basketball Championships | 4th place | 2010 |
List of Activities
Activity |
2019 |
---|---|
Basketball Outreach Programme at Frontier Primary School | November |
Basketball School Immersion in Thailand |
October |
ActiveSG-BAS Basketball D League (C’ Division) | August - September |
West Zone ‘C’ Division Basketball Championships | June - July |
Training cum Team bonding Camp in JWSS | June |
ActiveSG-BAS Basketball D League (B' Division) | April |
West Zone ‘B’ Division Basketball Championships | January - April |
Activity |
2018 |
---|---|
Basketball Outreach Programme at Frontier Primary School |
November |
ActiveSG-BAS Basketball D League (C’ Division) |
August - September |
West Zone ‘C’ Division Basketball Championships | June - July |
Training cum Team bonding Camp in JWSS | June |
ActiveSG-BAS Basketball D League (B’ Division) | April |
West Zone ‘B’ Division Basketball Championships | January - April |
West Zone ‘B’ Division Basketball Championships | January - April |
Activity |
2017 |
---|---|
Basketball School Immersion in Hong Kong | November |
Basketball Outreach Programme at Frontier Primary School |
November |
West Zone ‘C’ Division Basketball Championships | June - July |
Training cum Team bonding Camp in JWSS | June |
West Zone ‘B’ Division Basketball Championships | January - April |
West Zone ‘B’ Division Basketball Championships | January - April |
West Zone ‘B’ Division Basketball Championships | January - April |
Activities & Competitions (2022)
Activities & Competitions (2021)
Activities & Competitions (2020)
Activities & Competitions (2019)
Activities & Competitions (2018)
Floorball
CCA Schedule | |
---|---|
Training Venue | Training Day One |
Multi-Purpose Indoor Court | Wednesday 4pm – 6pm |
Indoor Sports Hall (ISH) | Friday 1pm - 3pm |
Organisation Chart |
---|
Teachers-In-Charge |
Ms Nadirah (OIC) Ms Iman Nor Atiqah (2IC) |
Coach |
---|
Mr Khyrul |
B Division | |
---|---|
Captain | He Le Xuan (3E2) |
Vice-Captain | Nur Adriana Marsya (3E4) |
Logistics IC | Yap YuTong (3E3) |
C Division | |
---|---|
Captain | Lin Jia Huan (2E2) |
Vice-Captain | Delfia Iryani Binte Irwan (2E2) |
Logistics IC | Chong Xin Xi (2E2) |
Achievements
Competition | Achievement | Year |
---|---|---|
ActiveSG SFA Junior Floorball League | Fourth | 2017 |
Hockey B Division Plate Championship | First Runner-Up | 2018 |
List Of Activities
Activity |
2022 |
---|---|
National Schools Games – Floorball Girls (B&C Division) | January – March |
Floorball Camp | March |
Activity |
2021 |
---|---|
Floorball Camp | March |
Activity |
2020 |
---|---|
National Schools Games – Floorball Girls (B&C Division) | January – March |
Floorball Camp |
March |
Activity |
2019 |
---|---|
National Schools Games - Floorball Girls (B & C Division) | January - August 2019 |
Floorball Camp |
March |
VIA at Frontier Primary School | November |
Friendies (SAC, KRSS) | November |
Activities & Events (2021)
Activities & Events (2020)
Activities & Events (2019)
Hockey
CCA Schedule | ||
---|---|---|
Training Venue | Training Day One | Training Day Two |
School Field |
Friday 3.30 pm - 6.00 pm |
Monday/Wednesday 3.30 pm - 6.00 pm (During Competition) |
Orgnaisation Chart |
---|
Teachers-In-Charge |
Mr Mustaqim Mohamed (Teacher-In-Charge) Mr Yip Kwan Guan(OIC) Mr Muhammad Illyas Abdussamad |
Coaches |
---|
Mr Syed Syahmi Mr Sunil Prasad Eyamo |
Key Appointment Holders |
---|
Mohamed ‘Irfan Dhiaulhaq (Captain) Muhammad Haidar (Vice-Captain) Appadurai Jaswanthram (Vice-Captain) Yap Ming Xuen (Welfare I/C) Sean Ng (Logistics I/C) |
Achievements
Competition | Achievement | Year |
---|---|---|
National Hockey Championship | 'B' Division Top 8 | 2019 |
National Hockey Championship | 'C' Division Bowl Champion | 2019 |
National Hockey Championship | 'C' Division Top 8 | 2018 |
National Hockey Championship | 'B' Division Bowl Runner up | 2018 |
National Hockey Championship | 'C' Division Plate 1st Runner up | 2017 |
National Hockey Championship | 'B' Division Plate Runner up | 2017 |
National Hockey Championship | 'C' Division Bowl 1st Runner up | 2016 |
National Hockey Championship | 'B' Division Plate 1st Runner up | 2016 |
National Hockey Championship | 'C' Division Top 8 | 2015 |
National Hockey Championship | 'B' Division Top 8 | 2015 |
National Hockey Championship | 'C' Division Top 8 | 2014 |
National Hockey Championship | 'B' Division Top 8 | 2014 |
National Hockey Championship | 'C' Division Top 8 | 2013 |
National Hockey Championship | 'B' Division Top 8 | 2013 |
National Hockey Championship | 'C' Division Top 8 | 2012 |
National Hockey Championship | 'B' Division 2nd Runner Up | 2012 |
National Hockey Championship | 'C' Division Top 8 | 2011 |
National Hockey Championship | 'B' Division 2nd Runner Up | 2011 |
National Hockey Championship | 'C' Division 1st Runner Up | 2010 |
National Hockey Championship | 'B' Division 1st Runner Up | 2010 |
National Hockey Championship | 'C' Division 4th Runner Up | 2009 |
National Hockey Championship | 'B' Division 3rd Runner Up | 2009 |
National Hockey Championship | 'C' Division 2nd Runner Up | 2008 |
National Hockey Championship | 'B' Division 3rd Runner Up | 2008 |
National Hockey Championship | 'C' Division Champion | 2007 |
National Hockey Championship | 'B' Division 3rd Runner Up | 2007 |
National Hockey Championship | 'C' Division 3rd Runner Up | 2005 |
National Hockey Championship | 'B' Division 1st Runner Up | 2005 |
National Hockey Championship | 'C' Division 1st Runner Up | 2003 |
List of Activities
Activity |
2020 - 2021 |
---|---|
Training Sessions via Zoom and Face-to-Face | Jan-Oct |
Training cum Team Bonding Camp in JWSS |
March |
Virtual Team Challenge | June |
Activity |
2019 |
---|---|
Outreach Programme at Frontier Primary School | November |
National ‘C’ Division Championship |
June - July |
Training cum Team bonding Camp in JWSS | March |
National ‘B’ Division Championship | January - April |
Activity |
2018 |
---|---|
Overseas Immersion Trip to Malacca | November |
Holiday Trainings |
June/ November |
National ‘C’ Division Championship | July to August |
National ‘B’ Division Championship | February to April |
Training cum Team bonding Camp in JWSS | March |
CCA Open House | January |
Netball
Netball 2021
Usually, our Netballers participate in various competitions and carnivals throughout the year. However, due to the pandemic, National School Games (NSG) and other competitions were cancelled. Despite the setback, Netball teachers and student leaders planned meaningful activities for Netballers to stay fit and ready for future challengers.
As a replacement for NSG, Netball student leaders conducted the Intra-CCA 4v4 Netball League and Netball Skills Challenge. This motivated the students to come for training and hone their skills in the game. In order to stay ahead in the game, our coach conducted online netball session via Zoom during the Heightened Alert Phase period. The girls did physical training and ball handling activities at home. In addition, to keep the team spirit high and bond tight, Netball Student Leaders also organised team bonding activities every term. Netballers really look forward to take part in these fun activities!
2021 Highlights
CCA Open House
Intra-CCA 4v4 Netball Tournament
Netball Skills Challenge
Appreciation Tea for Sec 4 and 5 Netballers
Termly Team Bonding Activities
e-CCA via Zoom
Holiday Engagement – Netball Virtual Run
Holiday Engagement – Planks Challenge
Ultimate Frisbee
At Jurong West Secondary Ultimate Frisbee, we aim to:
Develop and nurture the fundamental skills necessary to play a full Ultimate Frisbee game. Foster teamwork, friendships and a strong sense of sportsmanship amongs our members though planned programmes and activities. Create opportunities for members to hone their leadership skills and enhance their self-confidence.
Volleyball